SHBA ndihmoi për shpëtimin e mbi mijëra pakistanezëve të prekur nga përmbytjet

Uashington, 10 gusht 2010 (MIA) - Helikopterët, të dërguar nga SHBA-ja në Pakistan, ndihmuan për shpëtimin e "mbi mijëra personave nga përmbytjet në shtetit aziatik, kumtoi Shtëpia e Bardhë.

"Helikopterët amerikanë i mbështesin përpjekjet e shpëtimtarëve dhe deri më tani kanë shpëtuar mbi mijëra persona", thekson në deklaratë Xhejms Xhonus, këshilltar i presidentit Barak Obama për siguri nacionale.

Qeveria e SHBA-së siguroi shtesë si ndihmë financiare 35 milionë dollarë, krahas tashmë 7,5 milionëve të ndara për ndihmën  e njerëzve në rajonet e pësuara, tha gjenerali.

Deri më tani në përmbytjet më katastrofale në historinë e Pakistanit pësuan rreth 13,8 milionë njerëz. Sipas përmasës së saj, katastrofa e tejkaloi cunamin e vitit 2004 në Azi, theksoi dje përfaqësuesi i KB-së.

Sipas organizatës botërore, për rreth dy javë përmbytjet në Pakistan morën të paktën 1.600 viktima.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail