6 нешта кои влијаат на вашата меморија

Ако често ви се случува да не можете да си ги пронајдете клучевите од домот или автомобилот или во моментот да не може да се сетите на нечие име иако личноста добро ја познавате, не се грижете – поголем дел од таквото заборавање не преставува ништо сериозно. Постојат многу причини за тоа, како на пример:

1) Дисфункционална тироида

Кога тироидната жлезда не функционира како што треба, има повеќе симптоми – чувство на топлина, студ, анксиозност, депресија, но и губиток на меморија. Иако таа нема некоја специфична улога во мозокот, кога не функционира нормално се јавува и овој симптом. Луѓето кои имаат премногу високи или премногу ниски нивоа на тироидни хормони може да имаат проблеми со меморијата и концентрацијата, па така од големо значење е редовно испитување на тироидната жлезда.

2) Недоволно спиење

Додека некои делови од мозокот се „на одмор“ додека спиеме, подлабоките реони кои се вклучени во функционирањето на меморијата и емоционалните одговори на организмот се поактивни. Поради тоа, индивидуите кои имаат пореметувања со спиењето (или спијат недоволно часови) имаат проблеми со меморијата, но и со намалување на вниманието и редуцирано време при реагирањето на одредени стимулации.

3) Анксиозност и депресија

Иако медицината не ја разбира точната поврзаност помеѓу депресијата, анксиозноста и биполарната болест со нервните кола вклучени во создавањето и навраќањето на сеќавањата, неколку студии покажуваат дека таа постои. Пролонгираните стресни периоди го зголемуваат нивото на кортизол во мозокот, што предизвикува губење на синапсите („мостовите“ кои ги поврзуваат мозочните клетки едни со други), што го отежнува креирањето и навраќањето на сеќавањата, а добрата вест е што меморијата изгубена на овој начин е возможно (макар и делумно) да се поврати, со подобрувањето на расположението.

4) Одредени лекови

Голем број лекови против анксиозност (бензодиазепами) делуваат на делот од мозокот кој ги префрла настаните од краткотрајната во долготрајната меморија, а ист е случајот и со некои антидепресиви. Некои лекови за срцевите заболувања, како статините и бета блокаторите, исто така се поврзуваат со проблеми со меморијата, а истото важи и за некои наркотични лекови против болки и антихистамини. Во никој случај не смее да се прекине земањето на лекови доколку се дел од терапија препорачана од доктор, но доколку мислите дека ви влијаат на меморијата потребен е разговор со докторот за да по можност се смени или адаптира терапијата.

5) ПушењеМеѓу другото, пушењето го оштетува мозокот со тоа што ја нарушува испораката на крв кон него. Според испитување извршено врз повеќе од 7000 мажи и жени, било заклучено дека пушачите имале рапиден пад на функцијата на мозокот. Покрај тоа, пушењето предизвикува акумулација на абнормални протеини кои влијаат врз способноста на мозокот да процесира и пренесува информации.

6) Недостаток на витамин Б12

Вегетаријанците и веганите имаат зголемен ризик од недостаток на витаминот Б12, кој ги одржува нервните и крвни клетки здрави и помага во создавањето на ДНК. Тоа е поради фактот што тој витамин природно се наоѓа само во храната од животинско потекло: школките, месото, живината, јајцата и млечните производи. Покрај заморот, губитокот на апетит, запек и губиток на тежина, недостатокот на витаминот Б12 може да доведе и до проблеми со меморијата.

Доколку крвната слика покажува недостаток на овој витамин, задолжително е да се зема како суплемент. Ризични групи кои исто така можат да имаат недостаток од витаминот се и трудниците, постарите лица, оние кои боледуваат од пернициозна анемија, како и од гастроинтестинални пореметувања како целијачна болест (нетолеранција на глутен) или Хроновата болест.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Се јавува жабок на гатачка по телефон и ја прашува за својот љубовен живот, а таа одговара:
- Ќе сретнеш многу убава жена која ќе сака да ја осознае твојата внатрешност.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска...
Верски календар
апостол Онисим. Онисим беше малоазиец и живееше во апостолско време. Тој е оној Онисим што се спомнува во посланието на апостол Павле до Филимон. Имено, тој бил роб на Филимон,...
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...