Борба против маларијата со генетско модифицирање

Маларијата и денес одзема животи – во 2015, имало околу 212 милиони заболени низ светот, и околу 429 000 смртни случаи, а болеста која е предизвикана од паразит кој живее во стомакот на комарците и ги инфицира луѓето преку нивниот убод, сè повеќе е станата отпорна на лекови.

Сега, две студии го илустрираат потенцијалот на генетскиот инженеринг во борба против маларијата, а биле направени во институтот за истражување на маларија при Џон Хопкинс универзитетот.

Првата студија се фокусирала на тоа дали комарците кои се генетски модифицирани да се поотпорни на паразитот стануваат послаби и помалку способни да се парат и размножуваат, бидејќи е важно тие да се фит за да ја пренесат модификацијата на идните генерации.

Резултатите биле одлични – не само што тие добро се размножувале, туку и биле попривлечни за нормалните комарци. Во една генерација, популацијата на комарци станала 90% генетски модифицирана, што значи дека во идина, за да се редуцира маларијата во тешко достапните области во Африка и Азија ќе биде доволно да се ослободат такви комарци кои ќе го шират нивниот имунитет.

Втората студија користи генетско модифицирање на бактеријата во стомаците на комарците за да се бори против маларијата, со тоа што испуштала супстанца која го убива паразитот кој ја предизвикува болеста пред доволно да се развие.

Оваа бактерија исто така автоматски се пренесувала од генерација на генерација. Следен чекор и за двата пристапи ќе биде да се тестираат во услови слични на природните, а не само во лабораторија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...