Револуционерна операција на срце

Др. Дејвид Вуд, кардиолог од Ванкувер, Канада презентирал нова процедура за операција на срце наречена 3M транскатетерска замена на аортниот вентил, по која по само неколку часа пациентот може да си оди дома и да биде способен за да оди на работа наредниот ден.

3M е инаку кратенка од „мултидисциплинарен, мултимодален и минималистички“ пристап.

Ова брзо заздравување е возможно благодарејќи на минимално инвазивната техника за оперирање која досега била успешно изведена врз 411 пациенти во Канада и САД.

Операциите на отворено срце традиционално побаруваат анестезија и приклучување на пациентот на вентилатор кој дише наместо него, за потоа докторите да го отворат стернумот (коската која ги поврзува ребрата) и да поминат 3-4 часа работејќи на срцето.

За операцијата на болеста на аортниот вентил – кој пумпа крв со кислород од срцето во телото, тој вообичаено се заменува со механички вентил или донирано ткиво, а на пациентите им е потребно закрепнување во период од неколку недели.

За разлика од ова, техниката на Вуд вклучува цевка со широчина на малиот прст во ногата на пациентот, низ која потоа се движи балон до срцевиот вентил со цел да го прошири, по кој следат и инструментите потребни за негово инсталирање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...