Сензор за следење на исхраната кој се монтира на заб

Истражувачи од Туфтс универзитетот креирале сензор кој се монтира на заб и го следи секој гриз и анализира што сè содржи.

Уредот е голем 2 милиметри квадратни и се лепи за површината на забот, а функционира многу едноставно – кога неговиот централен слој доаѓа во допир со различни хемикалии неговите електрични карактеристики се менуваат, емитирајќи различен спектар на радио бранови.

Моментално, оваа лепенка е нагодена безжично до мобилен уред да испраќа информации во врска со гликозата, солта и алкохолот кои се внесуваат во организмот, а неговите креатори велат дека таа може да се нагоди да следи разни метрики, вклучувајќи разни хранливи состојки, хемикалии и физиолошки состојби.

Со ваков едноставен и евтин дизајн, овој сензор би бил достапен на секого за користење. Би бил корисен како за истражувачите кои на евтин начин можат да го следат внесот на хранливи состојки во организмот на субјектите за потребите на разни студии, така и за „обичните“ луѓе кои ја следат сопствената исхрана и кои или не можат да ги дозволат некој од скапите фитнес тракери, или едноставно таквите не им одговараат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...