Со помош на AI откриени 6000 нови вируси

Истражувачите користеле моќни алгоритми на машинско учење за класифицирање на вируси со многу побрзи и поимпресивни резултати отколку традиционалните методи.

На состанок организиран од Joint Genome институтот при министерството за енергија на САД, била презентирана работата на Сајмон Рукс и неговиот тим која се однесувала на иновирусите.

Иновирусите се важна фамилија вируси кои инфицираат бактерии и кои иако не можат директно да ни наштетат, сепак претставуваат закана за здравјето. На пример, бактериумот на колерата може да стане повеќе токсичен со иновирусите кои го менуваат однесувањето на нивните домаќини.

Машинско учење е кога алгоритмите можат да се научат да бараат модели кои се повторуваат во податоците и да учат од нив, а со нивно тренирање да препознаат специфични модели на генетски материјал, тимот успеал да го натера AI (вештачка интелигенција) системот автономно да класифицира потенцијални иновируси.

Прво, тимот на алгоритамот дал 805 геномски секвенци кои припаѓале на иновируси познати на науката, а потоа во софтверот биле внесени 2000 секвенци кои припаѓале на други вируси или бактерии, што му овозможиле да ги одбере само оние од фамилијата иновируси (Inoviridae)

Вака тренираниот софтвер потоа бил искористен за анализирање на огромни сетови геномски податоци, каде пронашол повеќе од 10 000 иновируси кои биле поделени во разни врсти.

Пред оваа студија, помалку од 100 врсти иновируси биле откриени, а сега таа бројка се зголемила на скоро 6000.Разбирањето на вирусите е потег кој сам по себе има епски пропорции, а со машинското учење тоа ќе станува сè повеќе возможно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...