Откриени 44 генетски фактори поврзани со сериозната депресија

Интернационална група од над 200 истражувачи успеала да ги мапира генетските темели на депресијата во поголеми детали од било кога досега.

Студијата објавена во Nature Genetics обележала 44 генетски варијанти кои го зголемуваат ризикот од депресијата, а 30 од нив досега не биле воопшто ни поврзани со неа.

Генетиката не е единствениот фактор за развој на депресијата – на неа влијаат и случувањата во животот и зголемената тежина.

Меѓутоа, новите генетски варијанти имаат потенцијал да ги ревитализираат третманите за депресија со откривање на нови и подобрени терапии.

Не постои еден единствен ген за депресија, но комбинацијата на неколку такви ги прават луѓето повеќе подложни на оваа состојба. Студијата вклучувала податоци од 135 458 луѓе со сериозна депресија и 344 901 кои служеле како контролна група. Рангирани според бројот на генетски фактори за депресија, оние во горните 10% имале 2.5 поголема шанса да го развијат ова пореметување отколку оние во долните 10%.

Сериозната т.н голема депресија ја имаат 14% од светската популација, а за жал само половината од дијагностицираните добро реагира на сегашните третмани.

Тимот истражувачи сака значително да ја прошири оваа студија и моментално дизајнира онлајн алатка за регрутирање на уште повеќе луѓе за идните генетски студии, со надеж дека овој проект ќе биде лансиран оваа есен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...