Успешно создадена 3D испринтана рожница

Техниката на 3D принтање наскоро на некои луѓе би им овозможила повторно да гледаат.

Научниците од Њукесл универзитетот развиле „био-мастило“ кое им овозможува успешно да испринтаат човечки рожници.

Рожницата е најиспакнатиот слој во предниот дел на окото, која доколку е оштетена од повреда или болест, предизвикува проблеми со видот па дури и слепило. Единствениот третман за нефункционирачка рожница е нејзино трансплатирање, но и покрај тоа што од оваа процедура потреба имаат 15 милиони луѓе, само 44 000 трансплантации се прават секоја година.

За да ја креираат 3D принтаната рожница, тимот истражувачи искомбинирале две хемикалии – алгинат и колаген – а потоа со не многу скап 3D принтер ја конструирале за помалку од 10 минути. Тие користеле скен од окото на личноста во која таа ќе биде вградена за да ги одредат димензиите, со што перфектно би се вклопила во однос на големината и формата на окото.Откога била испринтана, во рамката од „био-мастилото“ биле вметнати матични клетки кои кога созреале ја создале самата рожница, додека останатите делови служеле само како поддршка на матичните клетки. 83% од кератоцитите (специфични видови на клетки на рожницата) биле сè уште живи по принтањето – резултат кој индицира дека ваквите рожници би можеле да ги заменат човечките.

Како и на сите други успешни експериментални процедури од овој вид и на оваа ќе и бидат потребни неколку години додека е расположива за сите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...