Наскоро проверка на здивот со ласер за откривање болести

Нашиот здив може да носи знаци на болести. Некои животни како кучињата имаат толку чувствителни носеви да можат да детектираат одредени канцери во нашиот здив пред тоа да го сторат медицинските уреди.

Истражувачите од универзитетот во Аделејд сметаат дека може да се користат ласерски детектори кои служат за откривање на ретки гасови за медицинска употреба, или за детектирање на загаденост.Секој гас апсорбира светлина на специфични бранови должини, па така испуштање на светлина со широк спектар низ примерок на здив може да го идентификува неговиот состав. Ова е техниката која ја користиме за одредување на составот на ѕвездите, а понекогаш и атмосферите на планетите.

Научниците решиле да ја искористат технологијата која конвертира ласер кој функционира со единечна фреквенција во таков кој функционира со милиони дискретни фреквенции, за која нејзините креатори добиле Нобелова награда за физика во 2005.

Овој ласер може да детектира концентрации на јаглерод диоксид со прецизност од 0.04%, служејќи како еден вид „оптички нос од куче“.Целта на тимот истражувачи е да детектираат супстанци во концентрации кои се мерат во делови од билион. Иако тоа сè уште не им е успеано, тие велат дека се на добар пат.

Покрај пронаоѓање на знаци на болест во здивот на пациентот, технологијава може да се користи и за лоцирање на извори на загадување.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...