Тест на плунка за детектирање на можноста за развивање рак на простата

Научниците моментално тестираат тест на плунка кој одредува дали некој има зголемен ризик од развивање рак на простата. Неговата цел е да помогне при идентификацијата на 1% на мажи кои имаат одредени генетски варијанти кои им овозможуваат да ја развијат болеста.Дијагностичкиот тест моментално се тестира од институтот за истражување на канцер во Англија. Тие се надеваат дека тестот ќе може да ги детектира 163-те различни генетски варијанти кои го зголемуваат ризикот за рак на простата за 6 пати повеќе отколку просекот.

Претходно, околу 100 варијанти биле познати, но сега се идентификувани уште 63 нови до кои се стигнало со споредување на над 500 000 индивидуални промени во ДНК од 80 000 мажи со рак на простатата и од 61 000 без него.

Планот е овој тест да биде на располагање при било која посета на доктор кој, во зависност од резултатите, би можел да даде совет или превентивен третман доколку пациентот има големи шанси да ја развие болеста.

Само во Англија, околу 130 мажи дневно се дијагностицирани со рак на простата – бројка која е зголемена за 44% од раните 1990-ти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...