Успешно елиминирано стареењето на човечки клетки во лабораторија

Стареењето е борба за која луѓето отсекогаш знаат дека не можат да ја добијат и сите имаме прифатено дека истото не може да се избегне по никоја цена.

Меѓутоа, со тек на годините научниците се обидуваат да ги пронајдат корените на овој биолошки процес и да откријат дали постои некој начин да се запре и неговите ефекти да се елиминираат.Во најнова студија, истражувачите успеале да ги елиминираат ефектите од стареењето кај некои стари човечки клетки преку испорачување на специфичен молекул во нивната митохондрија – структурата внатре во клетките каде се создава енергијата.

Студијата опишува како испорачување на водород сулфид директно во митохондријата може да им овозможи на старите клетки повторно да ги добијат карактеристиките на помладите клетки, како што е способноста да се делат. Водород сулфидот всушност е состојката која го создава непријатниот мирис кај јајцата кои скапуваат, во големи дози е опасна, но при мали дози нуди разни придобивки. Испорачувањето на оваа супстанца директно каде што треба ги редуцира потенцијалните ризици.

Научниците се надеваат дека со користење на молекуларни алатки слични на оваа ќе можат евентуално да ги отстранат сенесцентните клетки кај живите луѓе, со што одеднаш би се таргетирале по неколку болести поврзани со стареењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена, кои порано никогаш не се виделе, се нашле заедно во воз. Се стемнило и си легнале. Мажот легнал на горниот кревет, а жената на долниот. Сред ноќ мажот се наведнал кон...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...