Прототип на бионичко око кое би можело да им го врати видот на слепите

Истражувачи од универзитетот во Минесота направиле прототип на бионичко око кое еден ден би можело да им го врати видот на слепите и да им овозможи „надчовечка“ визија на оние кои можат да гледаат.

За да го направат, тие користеле специјално за таа пригода направен 3D принтер, така што прво била испринтана базада од сребрени честички на внатрешноста од полусферична стаклена купола, а потоа врз сребрена база, од полупроводнички полимерни материјали биле испринтани фотодиодите - уреди кои конвертираат светлина во електрични сигнали.Целиот процес траел околу 1 час, по што бионичкото око можело да конвертира светлина во електрицитет со 25% ефикасност.

Во скоро време, ова око нема да може да биде трансплантирано во човек бидејќи е стаклено, па сега тимот се обидува да пронајде начин истото да го принта на мек полусферичен материјал како и да му додаде повеќе светлосни рецептори за да му ја зголеми ефикасноста.Сепак, самиот прототип е значаен чекор напред кон креирањето на бионички очи кои секој би можел да ги користи.

Пред тоа да се случи, ќе мораме и да пронајдеме начин да ги конвертираме електричните сигнали од бионичкото око во нешто што мозокот ќе може да го интерпретира.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...