Имунолошкиот систем на алпаката открива потенцијален третман за канцер

Природата често пати ни дава решенија за нерешени медицински проблеми. Овој пат, едно такво решение доаѓа од имунолошкиот систем на еден тип на камили, поточно на алпаката.Студија од институтот за истражувања во биомедицината (IRB Barcelona) и универзитетот Врије од Белгија опишува бројни терапевтски алатки кои имаат капацитет да ја блокираат активноста на EGF, фактор за раст кој е дисрегулиран во клетките на ракот.

EGF (Epidermal Growth Factor) е терапевтска цел кај канцерот, за кој досега не се пронајдени инхибитори. Тимот истражувачи кој ја водел оваа студија е првиот кој идентификувал фамилија нанотела-антитела кои ги имаат исклучиво камелидите, кои биле добиени од алпака и се ефективни против EGF.IRB Barcelona го продуцирале EGF протеинот, додека нивните белгиски колеги до инјектирале во алпаките, чиј имунолошки одговор продуцирал серија нанотела чии молекули биле идентификувани како потенцијални инхибитори на EGF.

Вака создадените лекови би можеле да се корисни за пациентите кои имаат развиено резистентност кон EGFR инхибиторите моментално на пазарот, а прв чекор кон тоа би било да се евалуира фармаколошкиот ефект кои овие нови нанотела го имаат во моделите на човечки и животински канцерогени клетки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...