Нови докази сугерираат дека во мозокот има живи бактерии

Микробите кои живеат во човечкиот стомак се одговорни за многу работи, влијаејќи на нашето здравје, гени, па дури и емоции.

Научниците постојано откриваат нови детали околу обемот и влијанието на човечкиот микробиом, а последните докази сугерираат дека можеби постои посебен „микробиом на човечкиот мозок“ кој ни се наоѓа во главата.

Важно е да се напомене дека ова најново истражување сè уште не е рецензирано од други научници, а доколку се покаже како точно тоа ќе претставува едно значајно обележје во науката.

Во новото истражување, тим воден од невроанатомистот Розалинда Робертс истражувал примероци мозок земени од 34 мртви луѓе, од кои половината имале шизофренија, а другата половина биле сметани за здрави пред нивната смрт.

Била извршена анализа на разните секции мозок за идентификација и квантификација, а во сите случаи биле пронајдени различни количини на бактерии во форма на прачка, кои содржеле капсула, нуклеоид, рибозоми и вакуоли.Густината на овие бактерии варирала во зависност од тоа во кој мозочен регион се наоѓале, а истите биле пронајдени и во клетките наречени астроцити кои играат важна улога во начинот на кој што невроните комуницираат.

За тоа како бактериите се нашле во мозокот, истражувачите сè уште не знаат, но шпекулираат дека најверојатно се пренеле преку крвотокот, пронаоѓајќи дом во аксоните во мозочната бариера помеѓу крвта и мозокот.

Овој бактериски феномен го нема само во човечките мозоци, бидејќи мозочен микробиом бил откриен и во мозоците на здрави глувци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...