Лепенка со биосензор за следење на здравјето преку потта

Повеќето биосензори кои се денес на располагање функционираат со комплицирани електронски кола, кои побаруваат батерија и ја зголемуваат нивната цена. Други пак резултатите ги даваат во форма на различни комбинации од бои, што може да биде тешко за интерпретирање.Сега, истражувачите од универзитетот Нортвестерн развиле нов систем кој се напојува далечински и испраќа податоци до смартфон или било кој друг уред преку NFC (near field communication), а за да открие што се случува во телото ја апсорбира потта.

Самата лепенка има систем од пори кои водат до разни комори во неа, а секоја комора мери специфичен хемиски биомаркер како што е нивото на глукоза, ПХ балансот и нивото на електролити, статусот на хидрација и сл.Овој евтин уред би можел да им помага на спортистите да си го следат здравјето за време на натпреварувањата, како и да се користи како дијагностички уред кај пациентите со цистична фиброза или со болести на бубрезите, како и кај дијабетичарите кои со негова помош би го мереле нивото на гликоза во крвта без потреба од земање примерок крв за тоа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...