Нов експериментален третман за заштита од грип

Грипот убива околу 650 000 луѓе годишно, а заболуваат многу повеќе – дури и оние кои ја имаат добиено годишната вакцина можат да се разболат од варијација на грипот против која вакцината не заштитува.Сега, научниците создале нов експериментален третман кој би можел да овозможи поширока заштита од многу варијации на грипот, дури и од оние кои создаваат инфекции кои се смртоносни. Тој сè уште не е тестиран врз луѓе, но е возможно новиот молекул кој го содржи да биде долго очекуваниот лек за грипот.

Третманот се состои од молекули кои го имитираат начинот на кој што природно создадените антитела од телото се борат со вируси. Единствените „пациенти“ врз кои новиот лек е испробан се лабораториските глувци кои иако биле експонирани на смртоносни дози од грипот, преживеале.

Новиот третман бил ефективен и во третирање на клетки од човечки бели дробови израснати во лабораторија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...