Нова примена на CRISPR еден ден би можела да го излечи херпесот

Нова техника за модифицирање на гени која сега за прв пат била искористена врз човечки клетки, еден ден би можела да помогне за уништување на вируси како херпесот или хепатитис Б во внатрешноста на клетките.

Новата техника е наречена CRISPR-Cas3 (онаа која вообичаено се користи е Cas9), со чија помош научниците успеале да идентификуваат и отстранат долги нишки од човечка ДНК.

Наместо лоцирање и отстранување на генетски материјал како што тоа се прави со CRISPR-Cas9, Cas3 методата лоцира ДНК секвенци и брише цели делови од нив.



Оваа метода им овозможува на научниците брзо да научат што прават специфичните долги делови од генетска информација и каква интеракција имаат со одредени болести. Тоа значи дека истата може да се користи за напаѓање и отстранување на вирусна ДНК.

Моментално, најголемото ограничување на кое истражувачите работат да го отстранат е контролирањето колку големи делови ДНК новиот CRISPR метод брише, бидејќи сега засега не може прецизно да се дефинира границата помеѓу деловите.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...