Предиво од нановлакна помага за заздравување на повредено ткиво

Истражувачите од MIT и универзитетот Бејханг креирале „предиво од нановлакна“ за кое велат дека може да помогне во заздравувањето на оштетените мускули и тетиви, истовремено овозможувајќи му на пациентот да ја го користи повредениот дел од телото.Сега, за да мускулот или тетивата заздрави, потребно е одреден временски период да се фиксира нивното движење, на пример со носење на специјална чизма. Со ова предиво, тоа би се избегнало.

Тоа било создадено со креирање на тесни калеми од стотици илјадници нановлакна направени од биокомпатибилни материјали, на кои потоа им биле додадени различни видови на живи клетки, вклучувајќи и мускулни клетки.

По растегнување на калемите 6 пати од нивната оригинална должина, било откриено дека повеќето клетки преживеале и продолжиле да растат – што значело дека формата на калемот ги заштитила од умирање како резултат на движењето.

Истражувачите се надеваат дека еден ден ваквите структури ќе можат да се вградуваат под кожата, а материјалот од кој би биле направени би се разградил во организмот, оставајќи ги новите клетки да помагаат во заздравувањето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...