За прв пат со дрон испорачан бубрег за трансплантација

На Медицинскиот центар при универзитетот на Мериленд им бил испорачан бубрег за трансплантација со помош на дрон – чекор кој испораката на органи би ја направил побезбедна и поприфатлива.Дронот бил модифициран во реално време да го надгледува органот (температурата, степенот на вибрации, притисокот на кој е изложен во воздухот, неговата позиција и сл.) и да испраќа податоци до персоналот кој требало да го прими трансплантот.

Примателот на испорачаниот бубрег била 44 годишна жена од Балтимор која 8 години поминала на дијализа.Пред испораката, истражувачите го тестирале дронот со испорака на туби со крв, физиолошки раствор (салин), како и здрав човечки бубрег, но кој не бил употреблив за трансплантација.

Докторите веруваат дека употребата на дронови за испорака на органи би била пошироко употреблива отколку традиционалните методи, бидејќи за нивно полетување и слетување не се потребни хелиодроми, како што тоа е случај, на пример, со медицинските хеликоптери кои сега се користат за таа намена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.