Kреиран 3D принтан бел дроб кој функцинира како природен

Научниците постигнале огромен чекор напред во областа на 3D принтаните органи – создале систем сличен на белите дробови полн со воздушни кеси, способен да се проширува и да контрахира, исполнувајќи ја истата биолошка улога која белите дробови ја имаат пумпајќи кислород во крвта.Биопринтаните органи еден ден би можеле да им помогнат на луѓето кои се на листата за чекање на органи за трансплантација.

Инаку, тимот кој стои зад оваа нова техника за 3D принтање има направено сличен уред кој успешно бил ставен во глувци со повреден црн дроб.Во видеото објавено од научниците, 3D принтаното белодробно крило може да се види како се проширува и контрахира, оксидирајќи ја крвта со транспарентни воздушни перничиња.

3D принтањето на крвни садови и останата васкулатура останува предизвик за научниците, а некои тимови тоа се обидуваат да го направат на Интернационалната вселенска станица, каде бестежинското опкружување ги намалува шансите малечките цевки да колабираат под дејство на сопствената тежина додека се принтаат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.