Google со поддршка на планот за лекување на срцеви заболувања со CRISPR

Нов биотехнолошки стартап има смел план да ја користи CRISPR технологијата да им стави крај на срцевите заболувања – и една од најголемите технолошки компании во светот е подготвена да им помогне да ја остварат таа цел.

Компанијата Verve Therapeutics објавила дека осигурала 58.5 милиони долари од кои најголем дел дошле од GV (поранешна Google Ventures), огранокот за ризичен капитал на Alphabet, матичната компанија на Google

Истражувачите веќе знаат дека генетиката игра голема улога во одредувањето на факторот на ризик од развивање на срцево заболување или добивање на срцев удар, а планот на Verve е со помош на CRISPR да се модифицираат гените на возрасните личности со висок генетски ризик од срцеви заболувања, за да се послични на гените на луѓето со природно низок ризик.

Со ваквата терапија би се променил третманот за срцеви заболувања од хроничен тип (со секојдневно пиење на апчиња или пак примање на месечни инјекции), со пристап кој ќе побарува еднократна интервенција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.