Ново откритие може да доведе до подобри вакцини за мајките

Во нова студија се открила претходно неидентификувана рута за трансфер на антитела од мајката до фетусот, создавајќи потенцијален начин за контролирање кога и како одредени антитела се споделуваат.Досега се сметало дека од мајчинските антитела кои преку плацентата навлегуваат во фетусот сите имаат иста шанса за трансфер во него, што значи дека не можело само одредени антитела да се насочат кон бебето. Во новата студија се открило дека постои еден вид на код на антителата кој одредува кои поефикасно ќе се пренесат преку плацентата.

Биле студирани 2 популации на трудни жени во САД и Малави инфицирани со ХИВ, кој е познат дека го инхибира трансферот на антитела до фетусот, и тоа не само на ХИВ антитела. Оваа карактеристика овозможила уникатни услови за истражување на малку познатиот процес со импликација за бројни патогени како тетанус, пертузис, инфлуенца (грип) и др.

Истражувачите идентификувале молекул на шеќер кој има интеракција со рецепторите во плацентата за која досега не било познато дека е вклучена во процесот на трансфер на антитела.

Ова откритие би овозможило креирање на мапа како антителата поминуваат низ плацентата до бебето, која би помогнала за развивање на вакцини кои би се давале на бремените жени за да ги заштитат новороденчињата од разни инфективни болести рано во животот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....