Идентификувана клетка која има моќ да го регенерира црниот дроб

Научниците од Кралскиот колеџ во Лондон откриле вид на клетка која има способност за регенерирање на ткивото на црниот дроб.

Со понатамошно модифицирање и многу години истражување, тие се надеваат дека ваквите клетки еден ден би можеле да се користат во терапии за црниот дроб без потреба од трансплантација.Новиот вид на клетка е наречен хепатобиларен хибриден прогенитор HhyP (hepatobiliary hybrid progenitor) и се работи за клетка способна да се трансформира во два вида на клетки од кои се состои поголем дел од ткивото на црниот дроб (хепатоцити и епителни клетки на жолчниот канал) – на сличен начин како што тоа го прават матичните клетки. Се смета дека ваквите клетки телото ги користи за време на раниот развој на фетусот, но во мала количина постојат и кај возрасните.

Научниците сега треба да го откријат начинот за ефикасно конвертирање на плурипотентни матични клетки во HHyP клетки кои би можеле да се трансплантираат во пациенти со заболувања на црниот дроб, како и да видат дали можат да ги репрограмираат HhyP клетките кои се веќе во телото со помош на традиционални фармаколошки лекови.Црниот дроб е единствениот внатрешен човечки орган кој има способност да се регенерира откога ќе се оштети, без разлика дали се работи од физичка повреда, болест или злоупотреба на дроги или лекови. Сепак, доколку тој постојано се оштетува, целосната регенерација не е возможна поради развивање на лузни, познато како цироза.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...