Техника за набљудување на внатрешноста на живи клетки без да се оштетат

Научници од групата за оптика и фотоника од инженерскиот факултет при Универзитетот во Нотингам развиле нова техника која им дозволува да гледаат во внатрешноста на живите клетки во размер кој претходно не можел да се постигне и тоа без да ги оштетат. Тоа се должи на користењето на звук наместо светлина, техника која ги надминува сегашните ограничувања кои ги има микроскопското снимање.

Новата техника може да се опише како високо специјализиран ултразвук. Високата фреквенција на звучните бранови од машината патуваат низ примерокот додека не удрат во некоја пречка, и се рефлектираат. Потоа, тие рефлектирани бранови се собираат со сонда и се анализираат, а времето кое било потребно на звучниот бран да патува назад до сондата се користи да се пресмета дистанцата на пречката во која удрил, и добиените податоци се користат да се создаде 3D слика на примерокот.

За набљудување на внатрешноста на живите клетки, звукот нуди значајни придобивки во споредба со светлината, бидејќи фотоните на светлосните зраци со кратка бранова должина во себе имаат толку многу енергија, што на крај го компромитираат примерокот кој се испитува. Звукот ги нема овие ограничувања бидејќи има мала енергија дури и при исклучително кратки бранови должини. Исто така, оптичкото сликање во висока резолуција користи бои кои често пати се токсични и влијаат на живите клетки кои се испитуваат.

Ултразвукот не ги оштетува клетките, нити побарува токсични хемикалии за да функционира, така што овозможува набљудување на внатрешноста на клетките кои еден ден би можеле да бидат вратени назад во телото, на пример при трансплантација на матични клетки.

Можноста да се гледа во внатрешноста на клетките кои потоа повторно би се враќале во нивните биолошки „домаќини“ може да доведе до создавање на нови третмани за болестите како канцерот, да овозможи создавање на пореални синтетички органи, па можеби и еден ден да ни помогне подобро да го разбереме процесот на стареење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Се јавува жабок на гатачка по телефон и ја прашува за својот љубовен живот, а таа одговара:
- Ќе сретнеш многу убава жена која ќе сака да ја осознае твојата внатрешност.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Магливо со врнежи од слаб дожд има на планинскиот превој Ѓавато. Во клисурите и засеците можна е појава...
Верски календар
апостол Онисим. Онисим беше малоазиец и живееше во апостолско време. Тој е оној Онисим што се спомнува во посланието на апостол Павле до Филимон. Имено, тој бил роб на Филимон,...
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...