Стравот од змии и пајаци ни е вроден

Долго време се дебатира дали арахнофобијата (стравот од пајаци) е вроден во нас како вид или е научен преку културата, а за да го дознаат одговорот на ова прашање, научниците „регрутирале“ нај невини и неутрални партиципанти: човечки бебиња.

Истражувачки тим од Макс Планк институтот за човечки когнитивни и мозочни науки во Германија експонирал 6 месечни бебиња на фотографии од пајаци за да ја измери нивната вродена и необучена реакција.

Покрај сликите од пајаци, на новороденчињата (кои безбедно седеле во скутот на родителите) им биле покажувани и слики од цвеќиња, а во посебен експеримент тие гледале и во серија слики од змии и риби.

За време на експериментот, пупиларната дилатација (ширењето на зеницата) на бебињата била мерена со инфрацрвен сензор, со што се покажувало нивото на хемикалијата норадреналин која се лачи при ситуации кога телото смета дека е во „борбена“ состојба да се одбрани од нешто.

Кога им биле покажувани слики од змии или пајаци наместо цвеќиња и риби, зениците на бебињата значително се зголемувале, а дури и најмладите бебиња биле „потресени“ од овие групи на животни, кои воопшто и немале дотогаш научени дека пајаците можат да се опасни.

Сето ова ги довело истражувачите до заклучок дека стравот од змии и пајаци е од еволуционо потекло – механизмите во нашите мозоци ни овозможуваат да идентификуваме одреден објект како „пајак“ или „змија“ и на него да реагираме многу брзо.

Иако модерниот живот значи дека повеќето од нас ретко (или никогаш) ќе имаме контакт со опасна змија или пајак, нашите далечни предци не биле толку среќни – а тој нивен страв кој се пренесувал од генерација на генерација се пренел и на нас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.