Откриена скриена празнина во Големата пирамида во Гиза

Научниците пронајдоа нов дел во структурата на Големата пирамида која се наоѓа во Гиза.

Просторијата се наоѓа над Гранд Галеријата која всушност ги поврзува двете комори на пирамидата.
Долго скриената одаја може да ги открие тајните кои пирамидата ги крие 4.500 години.Се уште не е познато зошто празнината е создадена и дали во себе крие вредни артефакти.

Таа има слични димензиии како и самата галерија, а научниците сметаат дека би можело да претставува „градежен јаз“ кој им овозможувал на работниците пристап до големата галерија и кралската комора.

Откритието беше направено откако научниците направија слики од внатрешноста на пирамидата користејќи неинвазивна техника на истражување.

 Истражувачите го поздравија истражувањето како најголемо откритие во историјата Гиза од 19-тиот век.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...