Праисториски летачки грабливец со големина на авион

Остатоци од летачки грабливец кој владеел со небото пред околу 70 милиони години биле откриени во Монголија, а истражувачите велат дека откриениот вид бил најголем.

Фосилните остатоци припаѓаат на еден вид птеросаурус – група на летачки рептили кои живееле истовремено со диносаурусите. Овие животни биле првите ‘рбетници кои еволуирале да можат да летаат и се смета дека се најголемите летечки животни кои било кога постоеле на Земјата.

Врстата на птеросаурусoт откриен во Монголија сè уште не е идентификувана, со според големината на фрагментите од коските на вратот, тој бил огромен.

Тимот истражувачи сметаат дека тој може да се спореди со двете најголеми врсти кои ни се познати: квецалкоатлусот и хацегоптериксот, чиј распон на крилјата бил околу 11 метри – што е димензија слична на малечките авиони.

Возможно е пронајденото животно да било помало од останатите од неговата врста, а решавањето на мистеријата поврзана со него би побарувало да се пронајдат повеќе фосили од тој тип.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Млада дама го прашува еден тукушто запознан господин:
- А вие како постанавте толку богат?
- Ах долга е тоа приказна! Почнав со еден шаблон јајца, купен од фарма, го продадов и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1805.- Во Џенова е роден Џузепе Мацини,...
1907.- Во Рим е роден Алберто Моравија,...
1941.- Во раните утрински часови, Хитлерова...
1976.- Во Долниот дом на канадскиот Парламент е...