Што се објаснува во последната студија на Стивен Хокинг?

Стивен Хокинг напишал финална студија пред неговата смрт која се однесувала на тоа како би можеле да детектираме паралелни Универзуми.

Наречена „ A Smooth Exit from Eternal Inflation?“ таа може да се прочита на сајтот arXiv, а моментално пред официјалното објавување се рецензира од научниот журнал.

Во неа се разгледува идејата дека живееме во Мултиверзум, во кои нашиот Универзум е само еден од многуте и се сугерира дека отпечатоци од други Мултиверзуми можеби би можеле да се забележат во позадинската радијација на Универзумот.

Ова е теорија на Биг Бенгот, т.е подобрена верзија на оригиналниот негов „безграничен“ модел на Хокинг, каде се сугерира дека Биг Бенгот на нашиот Универзум бил придружен со Биг Бенгови и на другите Универзуми.

Според најновата студија на Хокинг, би било возможно да се детектираат остатоци од Биг Бенговите на другите Универзуми во гравитациските бранови емитирани од нашиот. Таа сè уште се рецензира, но доколку се покаже како вистинита и навистина се пронајдат докази за Мултиверзум, истата би заслужила Нобелова награда.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....