Најдобриот албум од 1998 складиран во ДНК

За разлика од кодот складиран во силиконските чипови, податоците складирани во ДНК нема да се деградираат илјадници години, а само еден грам ДНК може да складира една милијарда терабајти податоци.

Сега, научниците од ETH Zurich го складирале албумот Mezzanine на бендот Massive Attack за прв пат објавен пред 20 години во 5000 малечки стаклени зрнца, распослани на над милион нишки ДНК.

За да податоците се внесат во ДНК, тие прво треба да се преведат од бинарни (нули и единици) во 4-те нуклеотидни бази на ДНК-то (A, T, G, C). Потоа, треба да се синтетизираат ДНК молекули (што е многу комплексен процес) кои перфектно ја сочувуваат секвенцата. Штом се дехидрираат и складираат во правилни услови, овие молекули може да траат илјадници години.

За жал, процесот е многу бавен и скап и сега засега ваквата технологија не би можела да се употребува во комерцијални цени (како медиум за складирање на податоци како што се денешните USB стикови, на пример).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...