Контактни леќи кои исфрлаат ласери?!

Научниците создале ултратенок флексибилен филм кој може да емитира ласерска светлина и успешно го тестирале на контактни леќи демонстрирајќи ја можноста за „испукување“ на ласери од очите.

Ваквите ласери немаат ни приближно голема моќност да предизвикаат некоја штета како во разните научнофантастични филмови, но затоа имаат потенцијална примена како сигурносни тагови или еден вид на ласерски баркодови.

Мембраните кои го содржат материјалот се флексибилни и тенки помалку од една стотинка од милиметар, што значи дека лесно можат да се вметнат или залепат на објекти како контактни леќи или пак полимерски банкноти.

Ласерот, инаку, е креиран со печатење на мрежи со нано големина во тенките мембрани израснати на стаклетни супстрати.

Кога е осветлен со друг ласер, тој емитира сопствена светлина со бранови должини помеѓу 420 и 700nm, а структурата на материјалот може да биде модифицирана да емитира специфични бранови должини или пак светлина која би одговарала на серија на нули и единици од некој баркод.

Моќноста на ласерот е околу еден нановат – што е милијардити дел од еден ват – што е сосема доволно истиот да биде забележан од скенер.

За да го тестираат, истражувачкиот тим ваквата мембрана ја интегрирал во контактна леќа која била ставена на отстрането око од крава, кое е популарно за вакви видови тестирања помеѓу неговата структурална сличност со човечкото око.

Другата мембрана била закачена на еден од палците на истражувачите, а и двете успеале да создадат ласерски зрак.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Најнова изјава на Бранко Црвенковски:
„Државата ни е на раб на длабока провалија !
Но, ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред !“
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...