Идентификување на осомничен на место на злостор за 30 секунди

Полициските сили насекаде низ светот повеќе од еден век користат отпечатоци на прсти за да некој осомничен го поврзат со местото на злосторот, а од скоро за тоа се користи и пронајдената ДНК.

Меѓутоа, често пати отпечатоците се или размачкани или сокриени, а ДНК-то не секогаш може да се пронајде. Во овие случаи, нечија пот може да го открие присуството на местото на злосторот.Секој квадратен сантиметар кожа содржи 100 потни жлезди, и дури и да не е премногу топло луѓето оставаат трага од пот на сè што ќе допрат.

Др. Јан Халамек од универзитетот од Албени вели дека сечии секрети од кожата се различни и уникатни, слично на отпечатоците од прсти.

Нашата пот содржи мноштво амино киселини и метаболити, чија концентрација кај секого варира – па така Халамек се обидел да провери дали концентрација од само три метаболити би можела да се користи за идентификување на индивидуалци.

Еден од тие метаболити е уреата, клучната компонента на урината, додека другите два се лактат и глутамат. Користејќи 25 примероци собрани од подлактиците на доброволците и уште 25 вештачки создадени, Халамек докажал дека е возможно секој примерок да се издвои базирано на концентрацијата на метаболитите.

Моментално, истражувачите често не ја земаат в предвид потта пронајдена на местата на злосторот, а за разлика од ДНК доказите за кои се потребни денови или недели за да се анализираат, за анализирање на потта се доволни 30-40 секунди за да се добијат резултати.

Потта на секого се менува во зависност од исхраната, здравствената состојба и физичката активност, но без разлика на тие промени примерок од пот може да открие нечиј пол и просечна старост.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...