Можноста да има вонземјани е 0,4 отсто

Научен труд потпишан од професорите Андерс Сендберг, Ерик Дрекслер и Тод Орд, научници од Институтот за иднина на човештвото при Универзитетот Оксфорд, предлагаат нов метод за предвидување на шансите за пронаоѓање други форми на живот во галаксијата Млечен Пат.Се работи за своевидно решение на Фермиовиот парадокс, кој што произлегува од конфликтот на Дрејковата еднаквост според која не сме сами во нашата галаксија, од една страна и фактот дека ние не гледаме никого освен нас самите.

Истражувачите истакнуваат дека во Дрејковата еднаквост има премногу променливи. Тие користеле разни познати параметри, поврзани со хемиски и генетски промени значајни за создавањето на животот, па така добиле сосем поинаков модел. Според него, можностите дека сме сами во галаксијата се 99,6 отсто, а дека сме сами во делот од Вселената што можеме да го видиме - 85 отсто.

Ова истражување оди во прилог на т.н. Теорија на големиот филтер, според која вселенските цивилизации попрво ќе се уништат меѓусебно пред да дојдат до тоа да ја испитаат Вселената.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...