Волците од Чернобил ја напуштаат забранетата зона

По хаваријата на нуклеарната централа во Чернобил, се зголемил бројот на некои од животните во таа област како резултат од недостатокот на луѓе, а сега во студија објавена во Европскиот журнал за истражување на дивиот свет се вели дека најмалку еден волк од таа област често ја напушта забранетата зона.Таа зона е поставена по хаваријата во 1986-та и има пречник од околу 30 километри. Во неа не е дозволено да живеат луѓе, иако туристи можат да ја посетуваат.

Мајкл Берн од универзитетот од Мисури и неговите колеги следеле 14 сиви волци со GPS уреди на нив во секцијата на зоната која е во Белорусија. 13 од нив останале во зоната, а еден помлад мажјак 21 ден се движел на околу 300 километри далечина надвор од зоната.

Ова било прв доказ за волци кои се движат надвор од неа, иако проблем со уредот за следење предизвикал да не се знае дали истиот се вратил.Забранетата зона сè уште има области со радијација, што го повлекува прашањето за потенцијалното ширење на радијациски предизвикани генетски мутации, меѓутоа во студијата се вели дека нема никаков доказ дека такво нешто се случува, и дека волците „не светеле, и сè уште имале 4 нозе, 2 очи, и еден опаш“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.