Последниот повик на Амелија Ерхарт го објаснува мистериозното исчезнување

На 2 јули 1937-ма, американскиот пилот Амелија Ерхарт се срушила со нејзиниот авион Lockheed Electra некаде над централниот Тихиот Океан во обидот да биде првата жена која ќе го облета светот. До ден денес голем дел од нејзината приказна е обвиткан во мистерија, а некои дури се надеваат и дека Ерхарт и нејзиниот навигатор Фред Нунан некако преживеале и живееле уште многу години.Сега, истражувачите имаат пристап до нејзините последни радио повици, кои ја рушат теоријата дека преживеале.

За потребите на нова студија која сè уште не е рецензирана, направена од TIGHAR (International Group for Historic Aircraft Recovery), биле собрани сите познати извештаи од луѓе кои велат дека ги слушнале последните радио комуникации кои следеле деновите по исчезнувањето на Ерхарт. Од Торонто до Тексас, луѓето низ Северна Америка откривале спорадични радио повици од неа во период од 6 дена, од 2 до 7ми јули.

Во една од пораките таа велела

Според тајмингот и локацијата на 57-те радио сигнали, во студијата се тврди дека дуото преживеало откога нивниот авион се срушил на бреговите на тогаш ненаселеното острово Гарднер. Авионот бил опкружен со вода и неспособен да испраќа радио сигнали, бидејќи тие зависеле од батериите и моторот на авионот. Така, сигнали можеле да испраќаат само за време на осеката, што е причина за спорадичната природа на повиците.

Овој аргумент, пак, е сосема различен од официјалниот заклучок на морнарицата на САД кој вели дека Ерхарт и Нунан умреле многу бргу по рушењето на авионот во океанот. Во секој случај, се чини дека и двајцата не преживеале долго. До 8 јули, сигналите веќе ги немало, а како поддршка на оваа теорија се и коските откриени на островот Гарднер во 1940-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...