Чудовишта од длабочините кои го заслужуваат вниманието на Холивуд

Мегалодонот (вид на најголема ајкула) е најимпресивната креатура која постоела на Земјата и која е главен лик во холивудскиот хит „Мег“ кој моментално е во кината.Овој вид на ајкули ни е познат по фосилните заби кои ги имаме пронајдено и можат да имаат големина од 18cm. Се смета дека нивната големина била околу 17 метри, а изумреле пред 2.6 милиони години.

Но, што сè пливало во предисториските океани и кои сè креатури го заслужуваат вниманието на холивудските сценаристи?

1) ИхтиосаурусИхтиосаурусите личеле на сегашните делфини и живееле пред 200 милиони години, а биле морски убијци совршено адаптирани брзо да се движат низ водата, достигнувајќи големина од 15-20 метри, па и повеќе.

2) ПилосаурусПилосаурусите се уште една група морски рептили чии мозоци имале големина на оние на белите ајкули, биле големи 15-тина метри и имале заби поголеми од оние на сегашните крокодили.

3) МозасаурусМозасаурусот има една од поголемите улоги во новите Jurassic World филмови, а достигнувал големина од 17 метри. Тие биле едни од најраните и најголеми морски рептили кои имаат специјално место во историјата на палеонтологијата.

4) КсифактинусОва била коскеста риба долга 5-6 метри со заби остри како шило за лед, која поради формата на телото и опашот била исклучителен брз и активен ловец.

Некои пронајдени фосили дури го имаат сочувано и нивниот последен оброк, како на пример познатиот „риба во риба“ фосил.

5) Базилосаурус„Кралот на гуштерите“ е всушност еден вид на кит кој го имало во Јордан и Египет пред околу 40 милиони години. Растел до големина од 15-18 метри, а имал интелигенција како цицачите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...