Нова метода за создавање гориво од сончева светлина

Освен нуклеарната енергија, сите останати енергетски извори директно или индиректно се зависни од Сонцето. Истражувачите со години се обидуваат да добијат што повеќе енергија од нашата ѕвезда, а многу истражувачки тимови досега се обидувале да креираат гориво од сончева светлина.Сега, еден таков тим од универзитетот Кембриџ успеал од лисја да креира гориво и тоа со имитирање на фотосинтеза.

Иако вештачката фотосинтеза се прави веќе со декади, методата користена во најновава студија е еден вид на полу-вештачка фотосинтеза, каде биолошките и неоргански системи функционираат заедно. Оваа метода користи ензими за да се постигне реакцијата и е способна да апсорбира многу повеќе сончева светлина отколку природната фотосинтеза.

Природната синтеза не е премногу ефикасна бидејќи е еволуирана колку билките да преживеат, што значи дека се креира минимална количина енергија потребна за тоа – околу 1-2% од она што билката потенцијално би можела да конвертира и складира.

Тимот истражувачи користел природен процес кој го има во алгите – тие имаат ензим наречен хидрогеназа која може да ја разделува водата, процес кој веќе не им е потребен да опстанат но е корисен за нас. Истражувачите успешно успеале да ја искористат хидрогеназата со фотосинтетички систем со што постигнале полу-вештачка фотосинтеза напојувана исклучиво од соларна енергија.

Многу групи се дистанцираат од вештачката фотосинтеза поради нејзината преголема цена и фактот што продуктите потребни да се направат хемиските реакции ефикасни често пати се токсични. Полу-вештачките решенија како оваа нова техника нудат побезбеден и потенцијално поевтин начин да се градат системи за конвертирање на соларна енергија во иднината.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....