Мистериозно суштество потврдено како најрано познато животно во светот

Мистериозно суштество кое живеело на Земјата пред повеќе од половина милијарда години сега се докажало дека е животно. Фосил стар 558 милиони години бил толку добро сочуван, што се уште содржел молекули од маснотии со кои се докажал неговиот идентитет.Тоа е од сортата Dickinsonia genus, дел од мистериозната група живи организми колективно познати како Едикаран биоти.

Dickinsonia genus за прв пат била опишана во 1947-ма и е најпозната од овие живи организми, а нејзиниот идентитет бил дебатиран повеќе од 70 години.

Сплесканото овално ребресто тело на ова суштество не наликува на ниедно животно кое што живее денес. Досега се теоретизирало дека можеби се работи за алга, колонии од бактерии, медуза, корал, црви, вид на печурка и слично, но сега во фосилот бил откриен холестерол, што е дефинитивен доказ дека тој спаѓал во категоријата животни.

Со тоа, Dickinsonia genus е официјално потврдено како најрано познато животно во светот, сочувано во форма на фосил.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...