Што се случува во мозокот кога сме тажни?

Сите знаеме какво е чувството на тага, но до скоро невролозите знаеле многу малку како оваа емоција изгледа  од научна перспектива.Било познато дека дел од мозокот наречен амигдала играл улога, но мозочните скенови не биле доволно брзи да забележат што се случува при постојаните флуктуации на емоционалната состојба.

Ова се сменило кога тим истражувачи од универзитетот во Калифорнија ја анализирал електричната активност на мозоците на 21 пациент со епилепсија.

Кај повеќето пациенти, била забележана поврзаност помеѓу тагата и специфично нервно коло поврзано со амигдалата (која се справува со емоционалните флуктуации) и хипокампусот (каде се складираат сеќавањата).Според истражувачите, постои поврзаност помеѓу тагата и сеќавањето на лошите работи кои ни се случиле – иако сè уште не е 100% потврдено дека тоа е тоа што навистина се случува. Дури не е ни најјасно дали поврзаноста помеѓу емоцијата и меморијата ја предизвикува тагата или обратно.

Сепак и ова откритие ќе придонесе за подобри терапии со пациенти, бидејќи е уште едно дополнително објаснување во врска со тоа што точно им се случува во мозокот кога се тажни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...