Со помош на сателити откриени остатоци од изгубени континенти

Длабоко под слоевите мраз на Антарктикот, научниците откриле остатоци од одамна изгубени континенти.

Тие биле откриени со помош на сателитски податоци од гравитациско мапирање (начин на мапирање кој се користи и за океанското дно), како и од разни сеизмолошки информации.Најголемиот дел од податоците дошле од сателитот GOCE (Gravity field & Ocean Circulation Explorer) кој орбитирал околу Земјата помеѓу 2009-та и 2013-та во мисија за детално истражување на земјината гравитација.

Податоците во врска со тоа колку рапидно се менува забрзувањето на гравитацијата како и оние за разликите помеѓу хоризонталните и вертикалните компоненти на гравитациското поле, во комбинација со сеизмолошките податоци за планетата, помогнале за создавање на тридимензионални слики на тектониката на земјините плочи дури и во тешко пристапни региони закопани под километри мраз, како Антарктикот.

Во источниот Антарктик, бил откриен мозаик од геолошки карактеристики кои откриваат сличности и разлики помеѓу кората под Антарктик и останатите континенти на кои им бил приклучен до пред 160 милиони години.Било откриено и дека западниот Антарктик има значително потенка кора и литосфера во споредба со источниот, составена од планински „превиткани“ плочи и стабилни карпести зони. Овие карактеристики ги има кората на претходните „соседи“ на овој регион, Индија и Австралија.

Тоа всушност покажува дека континентите најверојатно биле споени во минатото, пред да се издвојат поради движењето на тектонските плочи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жената одненадеж се враќа дома и ја затекнува домашната помошничк седната во скутот на мажот и.
Аууу - мажу! - извикува сопругата. Па нема ни половина час како ти ги испеглав...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1574.- Во Фиренца умре Џорџо Вазари, италијански...
1858.- Со мирот во Тенцин заврши...
1941.- Унгарија и Финска му објавија војна на...
1966.- Во Тананарива, главен град на Малгашката...