Истражување: Луѓето и по смртта можат да слушаат

Ново истражување на Медицинската школа при Универзитетот „Стоуни Брук“ во Њујорк, посочува дека луѓето и по својата смрт можат да слушаат, на пример, како докторот ги прогласува за починати.Кратко по смртта, човекот е „заглавен“ меѓу мртвото тело и мозокот кој сѐ уште работи. Типичен пример за тоа се луѓето кои поради срцев удар биле прогласени за клинички мртви, па потоа вратени во живот. Тие тврдат дека биле целосно свесни што се случува околу нив, смета Сем Парнија, предводник на научниот тим.

Тие имаат документирано стотици такви случаи, каде што луѓето по соочувањето со својата смрт, „од корен“ се менуваат себеси и својот живот, но тоа не е ни малку како во филмовите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...