Нов материјал автоматски се лади и изолира во зависност од опкружувањето

Истражувачи од универзитетот во Мериленд креирале нов вид на материјал кој овозможува повеќе топлина да поминува низ него кога е во топло и влажно опкружување (како на испотено тело) и кој го спречува губењето на топлината во студено и суво опкружување.Тајната на однесувањето на овој материјал е во предивото кое е направено од два различни синтетички материјали премачкани со јаглеродни нанотуби. Бидејќи едниот материјал апсорбира вода а другиот ја одбива, ткаенината се превиткува кога доаѓа во контакт со вода (како што е потта).

Ова помага за отворање на порите на материјалот притоа доближувајќи ги јаглеродните нанотуби поблиску, а далечината помеѓу нанотубите функционира на некој начин како стара телевизиска антена – менувајќи го начинот на кој материјалот реагира на радијација, во овој случај на топлината од човечкото тело.Иако е потребно уште многу работа додека материјалот се усоврши за комерцијална употреба, според истражувачите тој процес нема да биде премногу тежок бидејќи материјалите кои се користат за правење на „базата“ веќе се на располагање, а премазот од јаглеродни нанотуби може да се постави со било кој стандарден процес на боење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...