Материјал кој може да блокира звук, но не и воздух и светлина

Со комбинирање на математика со 3D принтање, истражувачите од Бостонскиот универзитет креирале нов материјал кој навидум пркоси на логиката – низ него поминуваат светлината и воздухот, но не и звукот.

Изработката на овој „акустичен метаматеријал“ започнала со пресметување на димензиите и спецификациите кои еден материјал би требало да ги има за да е способен да ги рефлектира звучните бранови назад кон нивниот извор, без притоа да ги блокира воздухот и светлината.

Потоа, ваквиот материјал бил 3D испринтан во форма на американска крофна и бил прицврстен на едниот крај од PVC цевка, додека на другиот крај имало звучник.

Кога од звучникот бил пуштен звук, формата блокирала 94% од него.

Ваквиот акустичен метаматеријал би имал разновидна примена и не е ограничен на формата која била употребена во тестирањата. На пример, тој би можел да се изработи во форма на цигла од која би се изградил ѕид кој не пропушта звук, но пропушта светлина и воздух.

Материјалот би можел да се искористи и за намалување на звукот кој го испуштаат дроновите, па дури и MRI машините.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...