Физичари ја рекреирале Мона Лиза во квантни димензии

Истражувачки експеримент на Универзитетот на Квинсленд започнал како обид за подобро да се разбере како течностите се движат, но преминал во уметнички проект.За да креираат малечки уметнички дела, тимот научници искористиле гас направен од атоми рубидиум кој го оладиле на најстудената возможна температура -273.15°C за да креираат супстанца која се однесува како „меур од гасовита квантна материја“.

Потоа тие ги проектирале сликите „Мона Лиза“ и „Ѕвездена ноќ“, па дури и сопствени портрети свртени наопаку низ проектор осветлен од ласер, за да ги намалат аплицирајќи ги врз меурот.Светлината направила отпечаток од сликите на област широка околу 100 микрони – слично на ширината на човечко влакно кое е широко 17 до 181 микрони, креирајќи микроскопска репродукција на уметничките дела.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...