Супер-лепило може да менува состојба од леплива во нелеплива

Тим интернационални истражувачи од универзитетот на Пенсилванија, универзитетот Лехај и од корејскиот институт за наука и технологија, развиле нов вид на супер-лепило инспирирано од слуз од полжави, кое за разлика од обичните лепила може да ја менува состојбата и во нелеплива.Во секојдневниот живот, користиме лепила или лепливи ленти, меѓутоа при користење на лепила доколку нешто залепиме погрешно, ретко можеме да ја исправиме грешката. Доколку истата грешка се направи со леплива лента, ќе може да се исправи но лентата нема да ја има истата цврстина на лепливата површина како претходно.

Новиот материјал бил инспириран од слузта која ја создаваат полжавите која им овозможува да се лепат на нерамни површини, но и лесно да се одлепат од нив.

Лепливата состојба на гелот кој бил креиран се активира со хидрирање, а како што се суши се зацврснува. Овој ефект е возможен и во спротивна насока – откако нешто е залепено со него, потребно е да се намокри за да се одлепи.

Употребата на ваквиот лепак би била можна при пренесување на тешки објекти (за нивно подигнување и спуштање без оштетување), во производството на компјутерски чипови, при качување на карпи и др.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....