Според нова студија билките дефинитивно немаат свест

Во нова студија се тврди дека начинот на кој што клетките на растенијата сигнализираат не е нешто што може да се спореди со нервниот систем кај животните.

Билките можат да почувствуваат и да реагираат на звуци, кај некои допирот на нив предизвикува реакција, а можат и да комуницираат едни со други.Уште од раните 2000-ти, ако не и порано, се води дебата дали билките имаат нешто невролошко во нив, т.е дали имаат свест.

Од она што досега е познато на науката е дека билките и животните еволуирале многу различни стратегии за живеење, а имањето на развиен нервен систем не би им дало апсолутно никаква предност на билки.

Само животните имаат мрежа неврони одговорни за процесирање на стимулации и калкулирање на реакции, а однесувањето на билките потекнува од координацијата на нивни индивидуални клетки и ткива.

Со оглед на тоа дека некои животни немаат свесност (а имаат мозоци), тогаш може да сме сигурни дека билките кои не само што немаат мозоци, туку немаат ни неврони, исто така ја немаат.

Заклучокот на истражувачите Тод Фајнберг и Џон Малат кои ја истражувале еволуцијата на свеста преку компаративни студии на едноставни и комплексни животински мозоци е дека само 'рбетниците, членконогите и цефалоподите ја имаат потребната структура на мозокот за свесност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за стандардизација.
322 п.н.е.- Во храмот на боговите Посејдон, на...
1066.- Норманската инвазиска армија на војводата...
1322.- Војската на шкотскиот крал Роберт I силно...