Јапонија вложува 900 милиони долари во истражувања за човечко хибернирање

Јапонската влада вложила 921 милиони долари за истражувачки проекти кои вклучуваат вештачка хибернација, чистење на отпадот во животната средина и развивање на технологија која би можела луѓето да ги претвори во киборзи.Разни истражувачки тимови ќе бидат поканети да предлагаат проекти од овој вид, со чија помош би можеле да се решат проблемите предизвикани од сè повеќе старечката популација на Јапонија, како што се недостатокот на работната сила.

Целта би била еден ден да може „смртните“ човечки органи да се сменат со машини и да се открие како да се индуцира хибернација.

Дваесет и петте истражувачки области во кои Јапонија сака да инвестира вклучуваат и пошумување и рециклирање на индустриски отпад, а сите овие проекти ќе имаат краен рок за реализирање помеѓу 2035-та и 2060-та. Откога сите предлози ќе бидат доставени, владата ќе ги разгледа и на одредени ќе им даде приоритет за да добијат дел од скоро 1 милијарда долари кои треба да бидат исплатени во првите 5 години од истражувањето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...