Порано постоеле пингвини големи колку луѓе

Од фосили пронајдени во Нов Зеланд била идентификуван нов вид на пингвини наречен Crossvallia waiparensis кои биле високи 1.6 метри, а живееле пред 66 до 56 милиони години.Истражувачите ги анализирале фосилите откриени во морски депозити каде биле откриени и 4 други видови на џиновски пингвини, а првото откритие било пред повеќе од 30 години.

Тука откриените фосили помогнале на научниците подобро да ја разберат еволуцијата на пингвините, а се смета дека има уште фосили на нови видови кои чекаат да добијат опис и име.Анализата на најновите коски сугерира дека Crossvallia waiparensis пингвините биле во најблиско сродство во Crossvallia unienwillia, уште еден џиновски вид пингвини откриени на Антарктикот во 2000-та. И двата вида имаат уникатни стапала кои сугерираат дека пливањето играло поголема улога во нивните животи, во споредба со модерните пингвини.

Или тоа, или сè уште не биле адаптирани да стојат исправени, како сегашните пингвини. Кога Crossvalia биле живи, Нов Зеланд и Антарктикот биле многу поразлични отколку сега – Антарктикот бил покриен со шуми и двете имале многу потопла клима.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....