Клонирање на животни и нивната оригинална меморија

Кинеската биотехнолошка компанија Sinogene клонирала мачка, биолошки идентична како „оригиналната“ Garlic која умрела од болест на уринарниот тракт, но која не е истата мачка бидејќи има своја личност и формира свои сеќавања.Сега, компанијата планира да користи систем со вештачка интелигенција за пренесување на сеќавањата од „оригиналната“ мачка, на нејзиниот клон.

Иако нема никакви докази дека таква технологија дури и постои, фактот што Sinogene размислуваат за тоа може да се смета за знак дека постои побарувачка за клонирани животни кои се идентични со нивните претходници и во телото и во духот.

Клонирањето на животни веќе е контроверзно – научниците тврдат дека клонираните животни не се здрави колку природно родените, имаат пократок животен век, а некои активисти сметаат дека клонирањето не е етичко со оглед на тоа што има полно улични животни по стационарите на кои им е потребен дом

Од Sinogene велат дека имаат клонирано неколку животни, а цената за тој процес е $35 400.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....