Дали Земјата може да се обезбеди со бесконечна енергија?

Еден од најголемите предизвици со кои што се соочуваме во 21-виот век е проблемот со енергијата – како да се генерира доволна количина, како да се произведе што поевтино со што помалку несакани ефекти и како да се донесе до корисниците.

Едно од решенијата е она понудено од SSPI (Space Solar Power Initiative / иницијатива за вселенска соларна енергија), партнерство помеѓу Calthech и Northrup Grumman.

Идејата соларната енергија од Вселената да се испраќа кон Земјата е едноставна и може да функционира – од SSPI имаат обмислено модуларен пристап со кој би било можно да се оствари ниската цена за изработка. Основната единица е „мултифункционална плочка“, т.е лесен фотоволтаичен сегмент со димензии 10x10cm, дебелина од 3cm и тежина од 0.8g, кој може да биде сплескан кога се пакува за лансирање.

400 од овие плочки потоа се составуваат во панели – 900 панели на еден сателит. Секој од овие сателити исто така може да се превитка за да зафаќа мал простор при лансирањето, и потоа да си ја поврати нормалната големина штом се најде во орбитата, при што таа би изнесувала околу две третини од фудбалско игралиште.

Концептот вклучува 2500 вакви сателити кои би летале во блиска формација, формирајќи површина од соларни панели од 9 квадратни километри, со секоја плочка способна да конвертира соларна енергија во радио енергија, која би се испраќала кон Земјата.

Убавината на овој систем е тоа што нема потреба од скапи енергетски инфраструктури на Земјата, што значи дека разни региони кои се далечни или неразвиени лесно би можеле да бидат обезбедени со соларна енергија од вселената, бидејќи за нејзино примање би биле потребни едноставни антени и станици.

Во меѓувреме, лесните плочки кои би биле евтини за производство би биле многу попрактични во случај на оштетување од микрометеорити или некој вселенски отпад, бидејќи би се оштетиле неколку од нив а сè останато би функционирало – во споредба со катастрофалните последици кои едно вакво оштетување би ги имало на еден целосен вселенски објект.

Во секој случај, се работи за интригантен концепт во кој што дефинитивно вреди да се инвестира – со доволно интересирање и мобилизирање на електронската индустрија да се изработат овие плочки, како и на приватните вселенски компании да ги транспортираат во вселената, оваа технологија може да биде иднината на енергијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Се јавува жабок на гатачка по телефон и ја прашува за својот љубовен живот, а таа одговара:
- Ќе сретнеш многу убава жена која ќе сака да ја осознае твојата внатрешност.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Магливо со врнежи од слаб дожд има на планинскиот превој Ѓавато. Во клисурите и засеците можна е појава...
Верски календар
апостол Онисим. Онисим беше малоазиец и живееше во апостолско време. Тој е оној Онисим што се спомнува во посланието на апостол Павле до Филимон. Имено, тој бил роб на Филимон,...
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...