Човештвото мора да еволуира за да се колонизира Марс

Моменталните планови на NASA, за првпат скицирани во 2010 а детално објавени во 2015, вклучуваат луѓе на Марс до 2030-тите години.

За да тоа се оствари, таа во тандем со други агенции и приватни компании работи на развивање на потребните технологии, меѓу кои и креирање на 3D принтани структури на Месечината, со цел да се развијат слични структури кои би биле способни да ја издржат радијацијата од атмосферата на црвената планета.

Елон Маск го гледа колонизирањето на Марс како неопходност, а Обединетите Арапски Емирати имаат план за колонија таму до 2117-та.

Предизвиците за опстојувањето на човечкиот живот на Марс ќе бидат сериозни и позначајни отколку што претходно се мислело. Делумно базирано на медицинските податоци собрани од разни руски мисии, како и оние на NASA, кои се одвивале на Интернационалната Вселенска Станица, симулирањето на истите параметри од Земјата кои се потребни за опстојување на човечки живот ќе биде практично невозможно – не би биле способни да ги симулираме истите физички услови, како и оние на околината, за да се реконструира животната средина на Марс, односно нејзините карактеристики како микрогравитацијата и изложеноста на радијација.

Со текот на годините се развиле и многу дискусии во врска со тераформирање на Марс, и заеднички кај сите нив е проблемот што било која вештачки креирана атмосфера едноставно би била оддувана од планетата – поради што NASA размислува и за изработување на „магнетна школка“ околу планетата која би помогнала во задржувањето на атмосферата.

Бидејќи со секое техничко решение за некој специфичен физички проблем се појавуваат уште многу прашања поврзани со истиот, некои научници стигнале до неизбежниот заклучок дека би било многу попрактично да се модифицираат умовите и телата на идните жители на Марс, отколку да се модифицира планетата за да ги оддржува во живот.

За нив, социјалниот и политички аспект за тоа како колониите на Марс би функционирале се подеднакво проблематични како и физичките предизвици и здравствените проблеми. Научниците се исто така загрижени и за одржување на животот на планетата – прво, би била потребна колонија доволно голема за да се избегнат проблемите како што се размножување по крвна линија, како и одржливи технолошки и медицински системи. Второ, и најважно, секој медицински работник би бил трениран за одржување и продолжување исклучиво на животот на Марс – нешто за што моментално никој во медицината не е квалификуван.

Во таа смисла, подготовките за живот на Марс мора да започнат со промени тука на Земјата: ќе мора да преиспитаме сè што сме знаеле за учењето, работата и меѓусебното поврзување, како и да сме подготвени да ги редефинираме нашите животни очекувања.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Една жена се жалела и му викала на мажот:
- Доста ми е веќе од се! Синоќа се врати вчера наутро! Ако и вечерва ее вратиш утре, немој денес воопшто да ми се враќаш!!!
Еден маж се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: На 05.06.2017 година од 17:00 часот сообраќајот по регионалниот пат „Тетово -ГП.Јажинце“ е во...
Верски календар
Овој светител живееше во четвртиот век. За свети Онуфриј инаку не се знаеше ништо се до пред неговата смрт. Тогаш, по Божја промисла, монахот Пафнутиј во пустината се сретна со...
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.